Zgłoś udział
w festiwalu
Jesteście zainteresowani wystąpieniem na festiwalu?
Wyślijcie zgłoszenie na nasz adres e-mail.
Książnica Beskidzka, ul. Juliusza Słowackiego 17A; 9.10.2024, 11:00
ulgowy - zł
normalny - zł
grupowy - zł
Jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalu będzie czytanie performatywne tekstu nagrodzonego w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, który od 1986 roku organizuje Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Celem konkursu jest wyłanianie i propagowanie najbardziej wartościowych propozycji na sceny teatralne.
Jako instytucja zajmująca się w dużej mierze sztuką dla młodego odbiorcy chcemy pochylać się nad wartościową literaturą, która może mieć swoją kontynuację w późniejszych realizacjach teatralnych. Czytanie performatywne jest formą, która ściśle łączy dwie dziedziny – literaturę i teatr. Naszym celem jest zaproszenie odbiorców do dialogu – stąd pomysł, aby czytanie przygotowane przez aktorów naszego Teatru zostało poszerzone o prelekcję dotyczącą przedstawionego dramatu. Premierowe wykonanie tekstu jest dobrą przyczyną wymiany myśli i rozmowy oraz okazją, by wsłuchać się w głos naszych widzów.
Mariusz Gołosz konfrontuje odbiorców swojej sztuki z tematami samotności, kryzysu zdrowia psychicznego i przemocy rówieśniczej. W przejmujący i autentyczny sposób pokazuje, co dzieje się w świadomości i podświadomości młodej osoby narażonej na przemoc psychiczną. Te trudne tematy zostały przedstawione w niezwykle ciekawej formie artystycznej, a sposób ujęcia realnych problemów dalece wykracza poza ramy prostego dydaktyzmu, charakteryzującego się proponowaniem gotowych rozwiązań czy epatowaniem brutalnością zdarzeń, będących udziałem portretowanych postaci. Autor umiejętnie łączy bezpośrednie opisy doświadczeń bohatera z ciekawą metaforyką, wprowadzając także elementy zrozumienia, empatii i czułości. Jego artystyczny radykalizm limituje dążenie do komunikacyjnej czytelności oraz troska, by nie pozostawiać odbiorców jego utworu z poczuciem beznadziei. W nienachalny i dojrzały sposób zwraca uwagę na problemy osób młodych oraz proponuje strategie służące ich wzmocnieniu.
Mariusz Gołosz – dramatopisarz, dramaturg, były piekarz. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz modułu Dramaturgia w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych SWPS przy Nowym Teatrze w Warszawie i Szkoły Pisania Sztuk w Teatrze Śląskim w Katowicach. Obecnie pracuje jako dramaturg w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Laureat I nagrody w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego utwory były publikowane w „Dialogu”, „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” oraz „Dialogu Puzyny”.
autor — Mariusz Gołosz
reżyseria — Tymoteusz Sarosiek
muzyka — Michał Świderski
obsada
aktorki i aktorzy Teatru Lalek Banialuka
Zapraszamy do naszego teatru.